LABORATORIJ ZA MOTORIČKU KONTROLU I IZVEDBU

VODITELJI LABORATORIJA: prof. dr. sc. Goran Marković, izv. prof. dr. sc. Pavle Mikulić

Laboratorij ima uspostavljenu usku suradnju sa slijedećim međunarodnim istraživačima i/ili istraživačkim skupinama: dr. sc. Slobodan Jarić (Department of Kinesiology and Applied Physiology, University of Delaware, SAD), dr. sc. Nejc Šarabon (Univerza na Primorskem, Koper, Slovenija), dr. sc. Mark Latash (Department of Kinesiology, Pen State University, SAD), dr. sc. Dragan Mirkov (Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Univerzitet u Beogradu, Srbija), dr. sc. Giuseppe Rabata (Institute of Sport, France) i dr. Vedran Hadžić (Fakulteta za Šport, Univerza v Ljubljani, Slovenija)

AKTIVNOSTI LABORATORIJA:

• izučavanje neuro-mehaničkih obilježja ljudskog pokreta
  • mjerenje živčano-mišićnih funkcija i motoričke kontrole čovjeka
  • provode se dvije linije istraživanja:  (1) akutni i kronični učinci primjene vanjskog opterećenja na živčano-mišićnu funkciju i motoričku kontrolu čovjeka i (2) učinci starenja i mišićno-koštanih ozljeda/bolnih sindroma na živčano-mišićne funkcije i kontrolu pokreta čovjeka

OPREMA:

• 3-komponentna platforma za mjerenje sile (AMTI)
  • 2 izometrična dinamometra za donje ekstremitete
  • izokinetički dinamometar (BIODEX SYSTEM 4)
  • 16-kanalni telemetrijski EMG sustav (DELSYS)
  • 4-kanalni stimulator živaca i mišića (EMF-FURLAN)
  • 2 digitalna goniometra (BIOMETRIC)
  • Ultrazvučni aparat (SIEMENS Sonoline)

PROJEKTI:

• Akutni utjecaj kofeina na tjelesnu izvedbu (voditelj: Pavle Mikulić)
  • Usporedba utjecaja različitih metoda vježbanja na mišićnu hipertrofiju i jakost (voditelj: Saša Vuk)